praca w województwie lubuskim

WOJEWÓDZTWO LUBUSKIE

Województwo lubuskie stanowi jedno z najmniejszych 16 województw wchodzących w skład Rzeczypospolitej Polskiej. Jego powierzchnia wynosi 13 987,8 km², a populacja liczy nieco ponad 1,02 miliona osób, co stawia je odpowiednio na 13. i 15. miejscu w kraju. Co ciekawe, na terenie województwa nie znajduje się miasto Lubusz, od którego wzięło swoją nazwę. Swym zasięgiem lubuskie obejmuje fragmenty ziemi lubuskiej, Dolnego Śląska, Nowej Marchii, Wielkopolski i Łużyc Dolnych. Region od północy graniczy z województwem zachodniopomorskim, od zachodu z Niemcami, od południa z województwem dolnośląskim i od wschodu z województwem wielkopolskim.

Stolicami województwa są dwa miasta: Zielona Góra (siedziba władz samorządu województwa) i Gorzów Wielkopolski (siedziba wojewody lubuskiego). Województwo lubuskie administracyjnie dzieli się na 12 powiatów, dwa miasta na prawach powiatu (Zieloną Górę i Gorzów Wielkopolski) i 82 gminy. Największym powiatem województwa jest powiat zielonogórski, którego powierzchnia wynosi 1569,7 km², najmniejszym zaś powiat wschowski zajmujący 624,2 km². Na terenie województwa istnieją 42 miasta, wśród których największymi są: Gorzów Wielkopolski zamieszkały przez 124 tysiące osób, Zielona Góra, której populacja wynosi blisko 120 tysięcy osób, a także Nowa Sól (40 tysięcy mieszkańców), Żary (39 tysięcy mieszkańców) i Żagań (26,5 tysięcy mieszkańców).

Stopa bezrobocia w województwie lubuskim wynosi 17%, co stawia je na 12 miejscu w kraju. W strukturze wewnętrznej odsetek osób bezrobotnych waha się w zależności od powiatu. I tak, najmniejszym udziałem osób bezrobotnych w ogóle aktywnych ekonomicznie mogą pochwalić się: Zielona Góra (8,7%), Gorzów Wielkopolski (10,6%), powiat świebodziński (13,4%) i powiat słubicki (13,6%). Największe bezrobocie występuje zaś w powiecie strzelecko-drezdeneckim (27,3%), nowosolskim (26,3%), żagańskim (26%) i krośnieńskim (25,9%). Przedstawione wartością pochodzą z danych GUS z końca lutego 2013r. Regiony charakteryzujące się najmniejszym poziomem bezrobocia są najczęściej obieranymi kierunkami migracji zarobkowej mieszkańców województwa. Wśród nich niezaprzeczalny prym wiedzie Zielona Góra.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *