Have any questions? Feel free to contact us:
+1 701 378 2212
info@stylemixthemes.com

Gubin

praca w województwie lubuskim
  • Komentarze: 0
  • Opublikowane przez: Aleksandra

Lubuski Gubin jest dziesiątym największym ośrodkiem miejskim zlokalizowanym na ternie województwa lubuskiego, zamieszkałym przez 17 tysięcy mieszkańców (dane z 2011 roku). Gubin (niem. Guben) położony jest w powiecie krośnieńskim, na prawym brzegu Nysy Łużyckiej, nad rzeką Lubszą. Gubin leży w polskiej części Dolnych Łużyc, na granicy z Niemcami i do 1945 roku było wschodnią częścią miasta Guben. Zlokalizowane było tutaj drogowe i kolejowe przejście graniczne.


Gospodarczo Gubin przez wiele lat stanowił ważne centrum handlowe, ze względu na swoje dogodne położenie – pogranicze słowiańsko-germańskie, szlaki handlowe z północy na południe z Pomorza Zachodniego do Czech (wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej) oraz z zachodu na wschód z Łużyc do Wielkopolski. Handlowano wołami i zbożem z kupcami szkockimi, węgierskimi i polskimi. Ponadto uprawiano tu winorośl i wytwarzano wino, z którego swego czasu słynęło miasto. Co ważne, w dziewiętnastym wieku założono na lewobrzeżnych, zachodnich przedmieściach Gubina pierwszą na Łużycach mechaniczną przędzalnię wełny. Od tego czasu Gubin staje się znanym ośrodkiem włókienniczym.

Obecnie znaczenie gospodarcze Gubina jest dużo mniejsze, a w mieście dominują zakłady sektora usługowego, praca Gubin. Ciekawostką jest, że mimo niewielkiej liczby mieszkańców w Gubinie funkcjonuje ponad 60 salonów fryzjerskich.

Autor: Aleksandra

Dodaj komentarz